NETC awards 150 degrees to Class of 2015

20 certificates, 18 diplomas add to academic success

Special to The Pee Dee Post

CHERAW, S.C. — With new degrees at hand, Northeastern Technical College graduates were urged to “be their own hero,” during the college’s commencement ceremony May 30 at Cheraw High School.

SC House Representative Patricia “Pat” Henegan was the keynote speaker for commencement, sharing her inspiring story with graduates about the journey she took to earn her own college degrees.

Submitted photo

Submitted photo

“When I was seventeen years old, my mom became ill. It was the very same day I was to leave for school,” said Henegan. “I am the oldest of eight brothers and sisters. So, at that moment, my life dreams stopped and I became a surrogate mom, because dad had to work. “

Eventually, Henegan’s life started to head down its own path. She went to work, married, and became a mother. It wasn’t until years later, when a co-worker told her to be “the heroine of her own life and not a victim,” that she made the decision to go back to school, and eventually earned three college degrees.

“You have an opportunity to take your life to an entirely different level. If you stay motivated, avoid complacency, and believe in yourself, success will follow,” said Henegan. “It’s my belief, that you can either be a passive victim of circumstance, or you can be the active hero of your own life.”

Henegan, along with faculty, staff and members of NETC’s Area Commission, joined graduates and their families in marking this monumental milestone in the lives of so many.

Submitted photo

Submitted photo

“We’re honored that you chose our college as a place in which you would continue your education, and we, along with all those assembled here today, celebrate your accomplishments,” Dr. Ron Bartley, college president, said. “I urge you to never forget that learning and the pursuit of truth are valuable and everlasting traits.”

The following is a list of NETC graduates who were recognized and awarded degrees, certificates or diplomas on May 30.   This list is sorted by graduate hometown and academic program.

Bennettsville – Associate in Applied Science in Administrative Office Technology: Crystal D. Graham; Associate in Applied Science in Business: Savannah D. Jones, Kierra L. Ward, Markita D. Ward; Associate in Applied Science in Electronics: Miranda Steen; Associate in Applied Science in Criminal Justice: Janecia R. Garner, Anita M. Williams, Staci M. Williams; Associate in Applied Science in Electro-Mechanical: Jesse A. Lett; Associate in Applied Science in Engineering Graphics: Brian D. Campbell; Associate in Applied Science in Machine Tool Setup: Clarence A. Gause; Associate in Applied Science in Nursing: Amanda L. Blue, Catherine Hunter, Terri D. Jones, Johnathan P. Moody, Brittany N. Stroud; Associate in Arts: Michael Woodham; Associate in Science: Mary Jo Black, Khejannah D. Jenkins, Jenna W. Kinard, April D. Lett, Shaina V. McCall, Veronica D. McCollough, Latrice L. McLain, Brittany A. Painter, Jacqueline K. Smith, Nora L. Thomas, Briana G. Williams, Brittany C. Williams; Diploma in Applied Science in Electricity/Electronics: Nathaniel Bethea, Jr.; Diploma in Applied Science in Practical Nursing: Sherika D. Bostic, Maco T. Cook, Shannon L. Fomenky, Shanita M. Grant, April D. McDaniel, Rebekah D. Robinson; Early Childhood Development Certificate: Tiffany N. McInnis; Medical Office Assistant Certificate: Chelsee V. Wright; Nursing Preparation Certificate: Karen A. Brown, Logan M. Hubbard, Amber N. McInnis.

Submitted photo

Submitted photo

Blenheim – Associate in Applied Science in Business: Bobby L. Daniels

Cheraw – Associate in Applied Science in Administrative Office Technology: Mynesha T. Brown, Dwayne A. Burns; Associate in Applied Science in Business: Dylan D. Davis, Curtis Harris Jr., Emily L. Taylor; Associate in Applied Science in Business Accounting: Melissa K. Maquire, Stacy M. Wright; Associate in Applied Science in Computer Programming: Cody E. Pearson; Associate in Applied Science in Electronics: Nasser Abbassi, Randolph C. Turner II; Associate in Applied Science in Criminal Justice: Robert C. Rhyne; Associate in Science in Early Childhood Development: Elisha M. Gillespie, Heather C. Kinsale; Associate in Applied Science in Electro-Mechanical: Arthur L. Lawrence; Associate in Applied Science in Machine Tool Setup: Jamil M. Ford, Marvin J. Lauderdale, George F. Proctor Jr., Hendrix Q. Wilson; Associate in Applied Science in Nursing: Crystal L. Atkinson, Michael W. Hutson, Heidi R. Johnson, Jada N. Johnson, Ashley B. Teal; Associate in Arts: Brian M. Blackwell, Jamarcus Lewis, Eunice F. Nelson, Rachel E. Skipper, Matthew D. Williamson; Associate in Arts in Elementary Education: Danielle N. Creech, Dwan Y. McQueen; Associate in Science: Hadley Clarke, Calli G. Goodwin, Kierra Q. Jones, Quinsh’a D. Jones, Sean A. Norris, Bridget D. Quick; Criminal Justice Certificate: Timothy A. Adair; Diploma in Applied Science in Machine Tool: Joshua M. Hewitt; Diploma in Applied Science in Practical Nursing: Delicia W. Robinson, Jennifer R. Upshaw, Megan E. Welliver; Early Childhood Development Certificate: Kirasten S. Friday, Jaleesa C. Gillespie; Medical Office Assistant Certificate: Rasheed J. Jarad; Nursing Preparation Certificate: Tiffany S. Hickson, Danyeal G. Rivers.

Submitted photo

Submitted photo

Chesterfield – Associate in Applied Science in Administrative Office Technology: Brittany M. Davis; Associate in Applied Science in Electro-Mechanical: Jerry J. Stafford; Associate in Applied Science in Engineering Graphics: Carl A. Young; Associate in Applied Science in Machine Tool Setup: Ethan W. Gainey; Associate in Applied Science in Nursing: Sabrina A. Bennett, Lauren M. Hewitt, Brittany L. Kerivan; Caitlin G. Mitchell, Tabitha M. Scott, Christie N. Shaw, Brooke M. Treadaway; Associate in Arts: Justin T. Michael; Associate in Science: Carnalla I. Blakeney, Holly A. Pate, Katherine R. Rivers, Jessica A. Sandifer, Natalie C. Watson; Diploma in Applied Science in Practical Nursing: MiKayla L. Steen; Early Childhood Development Certificate: Marnesha M. Rivers.

Clio – Associate in Applied Science in Business Accounting: Naraisa N. Hodge; Associate in Applied Science in Machine Tool Setup: Quincy D. Ocean; Industrial Plant Mechanic Certificate: Domminick S. Alford.

Cooper City – Associate in Arts: Omar R. Perez-Velazco.

Dillon – Associate in Applied Science in Business with Accounting Specialty: Doris A. Coward; Associate in Science: Amber N. Bryant; Nurse Preparation Certificate: Patricia A. Eagle.

Submitted photo

Submitted photo

Florence – Associate in Applied Science in Machine Tool Setup: John S. Elliotte; Associate in Applied Science in Nursing: Natasha P. Cox.

Hamer – Associate in Applied Science in Administrative Office Technology: Angela M. Jacobs; Associate in Applied Science in Business: Alexis I. Daymon.

Hartsville – Associate in Applied Science in Computer Programming: Cory A. Gainey; Associate in Applied Science in General Technology in Criminal Justice: Travis L. Tiller; Associate in Applied Science in Machine Tool Technology: Adam C. Starling; Associate in Arts: Whitney D. Hemby, Brittany T. McDonald; Diploma in Applied Science in Practical Nursing: Teresa L. Robinson; Intermediate Welding Certificate: Stephen J. Zuendt.

Jefferson – Associate in Applied Science in Administrative Office Technology: Ashley N. Johnson; Associate in Applied Science in Business with Accounting Specialty: Nikki M. Oliver; Associate in Applied Science in Electronics: Russell A. Horton; Jamison Taylor Miles.

Kershaw – Associate in Applied Science in General Technology in Industrial Maintenance: Kody Faulkenberry.

Latta – Associate in Science: Johnny Wright.

Little Rock – Associate in Science: Christina J. Hunt.

McBee – Associate in Arts: Deana T. Thomas; Associate in Science:   Dennis I. Barrineau, Laken Kirkley, Lakeither Young.

McColl – Associate in Applied Science in Business: Lisa G. Bowen, Ernest Harrington, Jr.; Associate in Applied Science in Computer Programming: Geoffrey R. Turner; Associate in Applied Science in Nursing: Rodney T. Bailey; Associate in Science: Shannon A. Bailey, Rhonda Knight, Linsey L. Perkins; Diploma in Applied Science in Practical Nursing: Glenda N. Blanton; Nurse Preparation Certificate: Diane M. Jacobs.

Mt. Croghan – Medical Office Assistant Certificate: Brandi E. Purser; Associate in Applied Science in Administrative Office Technology: Rochelle D. Michael, Queena B. Yanez; Associate in Applied Science Machine Tool Setup: Aaron T. McCathern; Associate in Applied Science in Nursing: Susan Brown; Diploma in Applied Science in Practical Nursing: Nolan L. Ramsey.

Pageland – Associate in Applied Science in Computer Programming: Aaron D. Manukas; Associate in Applied Science in Electronics: Thomas A. Sawyer, Jr., Cody E. Tweed; Associate in Applied Science in General Technology in Early Childhood Development: Hayley Morgan; Associate in Applied Science in Machine Tool Setup: Adam C. Hendrix; Associate in Science: Erin N. Haggins; Associate in Applied Science in Practical Nursing: Ashley S. Alexander.

Patrick – Associate in Applied Science in General Technology in Criminal Justice: Jillianne A. Shannon, Amy M.Wallace; Associate in Applied Science in General Technology in Early Childhood Development: Cherish D. Winburn; Associate in Applied Science in General Technology in Electronics: Danny R. Crowley; Associate in Applied Science in Machine Tool Setup: James F. Davis, II; Associate in Arts: Maggie Weber; Associate in Science: William L. Gainey, Nisa D. Malloy; Diploma in Applied Science in Practical Nursing: Sarah N. Rabon; Tool and Die: James P. O’Neal.

Ruby – Associate in Applied Science in Business: Phillip A. Hubbard; Associate in Applied Science in General Technology in Criminal Justice: Caleb M. Harvey; Associate in Applied Science Machine Tool Setup: Taylor S. Griggs; Associate in Applied Science in Nursing: Brittany C. Jordan; Diploma in Applied Science in Practical Nursing: Brandi O. Rivers; Early Childhood Development Certificate: Andrea Clark.

Society Hill – Associate in Applied Science in Administrative Office Technology: Linda Zimmerman; Associate in Applied Science in General Technology in Criminal Justice: Adam T. Howle; Associate in Applied Science in General Technology in Early Childhood Development: Alexis Y. O’Neal; Associate in Applied Science in General Technology in Engineering Graphics: Miari T. O’Neal-Daniels; Associate in Applied Science in Machine Tool Setup: Kameron B. Chapman; Associate in Arts: Taylor N. Horne; Diploma in Applied Science in Practical Nursing: Vanessa Alexandra D. Scott; Nurse Preparation Certificate: Tosha R. McMillon.

Wallace – Associate in Applied Science in Business: Nicholas R. Short; Associate in Applied Science in Business with Accounting Specialty: Teresa Q. Thomas; Associate in Applied Science in General Technology in Criminal Justice: Demetrius D. Davis; Associate in Arts: Velva Lorina Cheek; Associate in Science: Kierra Aychayvon Hooks; Management and Supervision Certificate: Jennifer Oliver.

Those interested in pursuing their education or upgrading their work skills should apply before the July 28 application deadline for the fall 2015 semester. Applications are available and will be accepted at any of the college campuses in Pageland, Cheraw, Bennettsville or Dillon. For more information, call 1-800-921-7399 and choose option 1 for Admissions.

To download an application form, visit the Admission page of the college website at www.netc.edu.

To view photos of NETC’s 2015 graduation ceremonies visit the Northeastern Technical College Alumni Association on Facebook.

Filed in: Cheraw, Education, Latest Headlines, News, Region

You might like:

GAP program fills a hole for ‘hands-on’ experience GAP program fills a hole for ‘hands-on’ experience
Sit back for an ‘interesting story’ Sit back for an ‘interesting story’
Cash available for crime-solving tips Cash available for crime-solving tips
Rotruck sues Town of Summerfield Rotruck sues Town of Summerfield
© 2018 The Pee Dee Post. All rights reserved. XHTML / CSS Valid.